امضای قرارداد با شرکت روس
امضای قرارداد با شرکت روس
خبر قرارداد توسعه دو میدان مشترک آبان و پایدار غرب امضا شد قرارداد توسعه میدان‎های مشترک آبان و پایدار غرب، بین شرکت ملی نفت ایران و کنسرسیومی متشکل از شرکت زاروبژنفت روسیه و شرکت ایرانی دانا انرژی امضا شد.

  
این قرارداد همکاری در چارچوب قراردادهای جدید نفتی، عصر چهارشنبه (۲۳ اسفندماه) و با حضور بیژن زنگنه وزیر نفت، علی کاردر مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، سرگی کودریاشف (Sergey I. KUDRYASHOV) مدیرعامل شرکت زاروبژنفت روسیه و محمد ایروانی مدیرعامل شرکت دانا انرژی امضا شد.

قرارداد فوق‌الذکر که با هدف بهبود ضریب بازیافت و افزایش تولید و بهره‌برداری از این دو میدان برای یک دوره ۱۰ ساله امضا شده، دستیابی به تولید روزانه حداکثر ۴۸ هزار بشکه نفت را هدف‌گذاری کرده است و برای مدت حداکثر ۱۰ سال دیگر نیز با توافق طرف‌ها قابل تمدید خواهد بود. همچنین سهم مشارکت شرکت زاروبژنفت روسیه در این قرارداد ۸۰ درصد و سهم شریک ایرانی ۲۰ درصد می‌باشد.

این قرارداد برای توسعه ۲ میدان مشترک نفتی در حال تولید در ایلام امضا شده است و طرح افزایش تولید آنها به روش بهبود ضریب برداشت نفت (IOR) خواهد بود و افزایش تجمعی ۶۷ میلیون بشکه نفت از این میدان‌ها با قیمت‌های کنونی نفت حدود ۴ میلیارد دلار برای کشور درآمد به همراه خواهد داشت.

در این قرارداد برای نخستین بار یک شرکت معتبر روسیه برای توسعه میدان‌های نفتی ایران حضور یافته است. همچنین یک شرکت اکتشاف و تولید (E&P) ایرانی صددرصد خصوصی نیز در آن مشارکت دارد. 
 
در این قرارداد بخش ساخت داخل بسیار پررنگ است و شرکت‌های ایرانی در بخش حفاری و قسمت‌های دیگر، افزون بر حضور ۲۰ درصدی شرکت دانا انرژی، نقش پررنگی دارند.

لازم به ذکر است میدان‌های آبان و پایدار غرب اگرچه در حال تولید هستند، اما به سرعت با افت تولید روبه‌رو می‌شوند و به این منظور هدف اصلی این قرارداد، نگهداشت و افزایش تولید است.

تفاهم‌نامه و قرارداد محرمانگی برای انجام فعالیت‎های مطالعاتی شرکت روسی در دو میدان آبان و پایدار غرب، ۲۲ تیرماه سال گذشته میان شرکت ملی نفت ایران و زاروبژنفت امضا شده بود.

کلمات کليدي
میدان های نفتی, آبان, پایدار غرب, زاروبژنفت, قرارداد توسعه, خبر
 
امتیاز دهی
 
 

فعالیت‎های بالادستی صنعت نفت افزایش می‎یابد
شرح کار قراردادهای جدید نفتی
امضای قرارداد توسعه میدان‌های سپهر و جفیر