خبر امضای قرارداد توسعه میدان‌های سپهر و جفیر قرارداد توسعه میدان‌های سپهر و جفیر بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت گسترش انرژی پاسارگاد شامگاه یکشنبه (۲۷ اسفند 1396) با حضور بیژن زنگنه وزیر نفت، امضا شد.


 

قرارداد توسعه یکپارچه میدان‎های نفتی جفیر و سپهر، شامگاه امروز (یکشنبه، ۲۷ اسفندماه) بین علی کاردر مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و مهدی میرمعزی مدیرعامل شرکت گسترش انرژی پاسارگاد امضا شد تا به این ترتیب برای نخستین بار یک شرکت اکتشاف و تولید ایرانی به عنوان پیمانکار اصلی در قراردادهای جدید نفتی ایفای نقش کند.

این قرارداد برای یک دوره ۲۰ ساله امضا شده و هدف از آن دستیابی به تولید روزانه حداکثر ۱۱۰ هزار بشکه نفت و تولید تجمعی حدود ۵۱۲ میلیون بشکه در ۲۰ سال است که هزینه‌های سرمایه‌ای مستقیم آن معادل ۲ میلیارد و ۴۲۷ میلیون دلار و هزینه‌های غیرمستقیم معادل ۴۱۳ میلیون دلار برآورد شده است.

مهم‌ترین بخش‌های شرح کار این قرارداد شامل مطالعه و تهیه سناریوی توسعه بهینه میدان، تعمیر چاه‌های موجود، نصب پمپ‎های درون‌چاهی، حفاری چاه‎های عمودی و افقی در لایه‌های مخزنی فهلیان و ایلام (در مجموع ۱۲۶ چاه) و چهار چاه پساب، انجام عملیات شکافت، تزریق آب و گاز به منظور بهبود ضریب بازیافت این میدان‌ها و ساخت خطوط جمع‌آوری و انتقال نفت و خطوط انتقال برق عنوان شده است.

با اجرای کامل این طرح، ضمن افزایش ظرفیت تولید نفت خام کشور در منطقه غرب کارون، زمینه‌های اشتغال گسترده در استان خوزستان ایجاد شده و بازار کار مناسبی به ویژه به منظور ایجاد و توسعه کارگاه‌های تعمیر و بازسازی پمپ‌های ESP و سایر تجهیزات مربوط به وجود خواهد آمد.

انتظار می‌رود شرکت گسترش انرژی پاسارگاد با مدیریت مناسب پروژه و همکاری با شرکت‎های اکتشاف و تولید و شرکت‎های سازنده‌ تجهیزات بین‌المللی، زمینه جذب سرمایه و فناوری‌های لازم در بخش‎های افزایش ضریب بازیافت، شیوه‌های نوین حفاری و همچنین دیگر بخش‎های ذی‌ربط را ایجاد و در مسیر تحقق آن تلاش کند.

پیش از این در بهمن ماه سال گذشته، تفاهم‌نامه مطالعاتی میدان‌های سپهر و جفیر مابین شرکت ملی نفت ایران و گسترش انرژی پاسارگاد امضا شده بود که پس از دریافت نتایج مطالعات و الگوی فنی و مالی این شرکت و انجام بررسی‌های لازم در بخش‌های مختلف شرکت ملی نفت، این پیشنهاد مورد تایید قرار گرفت و مذاکرات قراردادی بر اساس الگوی جدید قراردادهای نفتی با این شرکت آغاز و پس از یک دوره مذاکرات فشرده نهایی شد.

میدان‌های سپهر و جفیر در سال ۱۹۷۶ میلادی با حفر چاه شماره یک جفیر کشف شدند. این میدان‌ها در بخش شمال شرقی حوزه رسوبی دشت آبادان و در ۶۰ کیلومتری جنوب غربی اهواز قرار دارند. در نیمه دوم امسال، با مطالعات و بررسی‌های انجام شده از سوی مدیریت‎های ذی‌ربط شرکت ملی نفت ایران و شرکت‎های تابع، ارتباط ساختاری مخازن این میدان‌ها و لزوم توسعه یکپارچه آنها به منظور حداکثر کردن ثروت ملی به اثبات رسید.

کلمات کليدي
قرارداد توسعه, میادین نفتی, سپهر, جفیر, خبر
 
امتیاز دهی
 
 

فعالیت‎های بالادستی صنعت نفت افزایش می‎یابد
شرح کار قراردادهای جدید نفتی
قرارداد توسعه دو میدان مشترک آبان و پایدار غرب امضا شد