Exmar Caribbean FLNG
Exmar Caribbean FLNG
1396/8/10 چهارشنبه خبر امضای نخستین قرارداد فروش گاز جهت تولید گاز مایع شده (LNG) نخستین قرارداد فروش گاز طبیعی جهت تولید گاز مایع‌شده (LNG) صادراتی، مابین شرکت ملی نفت ایران و شرکت IFLNG (تحت مالکیت شرکت پالایش گاز خارگ و شرکت نروژی Hemla) امضا شد.

این شرکت با استفاده از شناور Carribean FLNG که متعلق به شرکت بلژیکی Exmar بوده و تحت قرارداد اجاره در اختیار شرکت IFLNG به عنوان نماینده انحصاری شرکت Exmar قرار می گیرد، توانایی تولید ۵۰۰ هزار تن LNG در سال را دارد.

در این راستا شرکت ملی نفت ایران و شرکت IFLNG طی سه ماه اقدامات لازم جهت نافذ شدن این قرارداد بیست ساله فروش گاز طبیعی را انجام داده و با اجرایی شدن آن، شناور Carribean FLNG از اواسط سال ۱۳۹۷ در بندر خدماتی پارس مستقر شده و پس از طی مراحل راه اندازی، آمادگی دریافت روزانه حدود ۲.۳ (دو و سه دهم) میلیون مترمکعب در روز گاز طبیعی از پالایشگاه هفتم گازی پارس جنوبی را داشته باشد.

شناور Carribean FLNG که مراحل تست آن در کشور چین به اتمام رسیده است، دومین شناور ساخته شده در جهان با قابلیت تولید گاز مایع شده در دریا است. 
 
اضافه می‌شود، در تاریخ ۵ مهر ۱۳۹۶ بیژن زنگنه، وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران، نرخ گاز طبیعی برای فروش به واحدهای کوچک‌مقیاس تولید گاز مایع‌شده (LNG) و نیز واحدهای فشرده‌سازی گاز طبیعی با هدف صادرات را ابلاغ کرد که امضای این قرارداد مبتنی بر آن ابلاغیه و در راستای توسعه سبد صادراتی انرژی کشور بوده که در عمل سریعترین گام موثر برای حضور ایران در بازار جهانی LNG است.

کلمات کليدي
LNG, Caribbean FLNG, Exmar, IFLNG, صادرات گاز, گاز طبیعی, گاز طبیعی مایع شده
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نمایندگان بیایند و تمدن صنعتی ایجاد شده در پارس جنوبی را ببینند/احداث بزرگترین تاسیسات جمع‌آوری گازهای همراه
پاسخ وزارت نفت به گزارشی درباره صادرات گاز ایران
  • 1398/12/5 دوشنبه پاسخ وزارت نفت به گزارشی درباره صادرات گاز ایران
    اداره کل روابط عمومی وزارت نفت در پاسخ به گزارش «مرگ تدریجی صادرات گاز ایران در سایه خواب سنگین وزارت نفت» توضیحاتی برای تنویر افکار عمومی ارائه داد و یادآور شد: عجیب است که خبرگزاری فارس در حالی که بیش از یک دهه از معلق شدن مبهم و رازآلود قرارداد صادرات گاز ایران به امیرنشین شارجه می‌گذرد و در حالی که چنان قراردادی می‌توانست ایران را به یک فعال مهم تجارت گاز در جنوب خلیج فارس تبدیل کند به آسانی می‌گذرد، اما نگران این است که نکند ایران هفت سال آینده بازار گاز ترکیه و عراق را از دست بدهد!
ابلاغ نرخ گاز طبیعی واحدهای کوچک مقیاس LNG و CNG مورخ ۵ مهر ۱۳۹۶
صادرات گاز ایران به عراق آغاز شد
صدور اولین موافقت اصولی اولیه و تمدید مهلت فراخوان