1396/4/20 سه‌شنبه اطلاعیه ابلاغ شیوه‌نامه نحوه داد و ستد شرکت ملی نفت با خریداران گازهای مشعل بیژن زنگنه، وزیر نفت «شیوه‌نامه نحوه داد و ستد شرکت ملی نفت ایران با خریداران گازهای مشعل» را در تاریخ ۱۸ تیرماه ۱۳۹۶ ابلاغ کرد.

به منظور جلوگیری از سوختن گازهای مشعل، با هدف کاهش اثرات سوء زیست‌محیطی، ایجاد ارزش افزوده از این منابع و ایجاد فرصت‌های سرمایه‌گذاری و کسب و کار، بدینوسیله به استناد بند الف ماده ۴۸ قانون برنامه پنجساله ششم توسعه مصوب سال ۱۳۹۵، شیوه‌نامه داد و ستد شرکت ملی نفت ایران (که از این پس با نام "شرکت نفت" نام برده می‌شود) با خریداران گازهای مشعل (که از این پس از ایشان به عنوان "خریدار" نام برده می‌شود)، به شرح ذیل جهت اجرا ابلاغ می‌گردد:

ماده ۱- کلیه گازهای همراه و مشعل تولیدی در میادین نفتی/ گازی و تاسیسات صنعت نفت که مطابق طرح و برنامه‌ریزی‌های فعلی حداقل ظرف مدت ۲ سال از تاریخ این ابلاغیه در حال سوختن خواهند بود، مشمول واگذاری موضوع این ابلاغیه خواهند شد. "شرکت نفت" موظف است ظرف مدت ۲ ماه از تاریخ این ابلاغیه نسبت به عرضه عمومی و اعلام فراخوان فروش گازهای مشعل تحت اختیار و مدیریت خود به بخش غیردولتی اقدام نماید.

تبصره - در صورتی که پس از پایان مهلت فراخوان موضوع این ماده، صرفا یک متقاضی برای هریک از اقلام فراخوان موجود باشد، نسبت به واگذاری با قیمت موضوع ماده (۲) اقدام خواهد شد.

ماده ۲- قیمت پایه واگذاری گازهای موضوع این ابلاغیه در هر مورد با تشخیص "شرکت نفت"، برحسب دسترسی "خریدار" به سرویس‌های جانبی، حجم گاز در اختیار و کیفیت گاز، مدت زمان واگذاری و محل تحویل گاز (خشکی یا فراساحل)، بین (۰,۵) تا (۲) سنت دلار در هر متر مکعب گاز تعیین خواهد شد.

ماده ۳- دوره قرارداد حسب مورد تا زمان بهره‌برداری پیش‌بینی شده از پروژه یا طرح مشخصی خواهد بود که پیش از این برای جمع‌آوری و بهره‌برداری از آن گاز برنامه‌ریزی شده است. در صورت تاخیر در بهره‌برداری برنامه‌ریزی شده، امکان تمدید مدت قرارداد تا زمان بهره‌برداری وجود دارد. در سایر موارد، دوره قرارداد حداقل ۵ سال و حداکثر ۱۰ سال خواهد بود.

ماده ۴- نوع قرارداد منعقده با "خریدار"، قرارداد فروش گاز خام است و هرگونه سرمایه‌گذاری مورد نیاز برای بهره‌برداری از گاز مشعل خریداری شده، بر عهده "خریدار" است.

ماده ۵- "خریدار" می‌تواند گازهای مشعل خریداری شده را با نصب تجهیزات و تاسیسات لازم، جمع‌آوری، حسب مورد فشارافزایی کرده و با استانداردهای مورد قبول "شرکت نفت" به شبکه و خطوط انتقال این شرکت تزریق نموده و از ظرفیت خالی تاسیسات جمع‌آوری/ فرآورش گازهای همراه موجود در اختیار "شرکت نفت" با پرداخت کارمزد بهره گرفته و هیدروکربورهای موجود در گاز مشعل را تفکیک، تثبیت و به مبادی مصرف از جمله واحدهای پتروشیمی داخلی به عنوان خوراک/ سوخت و یا به مشترکان داخلی شرکت ملی گاز ایران، منتقل و یا سوآپ کند.

تبصره - در مواردی که "خریدار"، تمام گاز سبک به دست آمده را به "شرکت نفت" بازگرداند، بهای گاز خام تحویل شده به "خریدار" از وی دریافت نخواهد شد.
در صورتی که "خریدار" نخواهد تمام گاز سبک را به "شرکت نفت" تحویل دهد، به نسبت گاز سبک بازگشتی به "شرکت نفت" به کل گاز سبک، بهای گاز خام فروخته شده به "خریدار" از وی دریافت نخواهد شد.

ماده ۶- "شرکت نفت" در قبال انتقال گاز، عملیات جداسازی NGL و حسب مورد شیرین‌سازی آن به ازای هر متر مکعب گاز خام دریافتی از "خریدار" برابر ۰,۴ تا ۱ سنت دلار کارمزد دریافت می‌کند. مبلغ دقیق کارمزد در هر مورد حسب نوع خدمت ارائه شده و هزینه‌های مترتب بر آن، به تشخیص "شرکت نفت" و حسب توافق با "خریدار" تعیین خواهد شد.

ماده ۷- شرکت ملی گاز ایران در قبال انتقال یا سوآپ گاز طبیعی و حسب مورد شیرین‌سازی آن به ازای هر متر مکعب گاز تحویلی به خطوط انتقال این شرکت و متعاقبا عودت آن در نقطه‌ای دیگر (با توجه به ظرفیت‌های فنی، عملیاتی و برنامه‌های این شرکت)، کارمزد دریافت خواهد کرد. این کارمزد بر اساس ضوابط و رویه‌های شرکت ملی گاز ایران، حسب مورد توسط این شرکت و در توافق با "خریدار" تعیین خواهد شد.

ماده ۸- نحوه اندازه‌گیری و صدور صورت حساب:

۱. "خریدار" موظف به نصب کنتورهای استاندارد مطابق توافق با "شرکت نفت"/ شرکت گاز/ اداره کل نظارت بر صادرات و مبادلات مواد نفتی، برای اندازه‌گیری میزان گاز دریافتی/ تحویلی از/ به "شرکت نفت"/ شرکت گاز می‌باشد.

۲. میزان گاز دریافتی/ تحویلی از/ به "شرکت نفت" به صورت ماهانه حسب مورد توسط "شرکت نفت" یا شرکت ملی گاز ایران تعیین خواهد شد.

۳. تمامی فرآورده‌های استحصالی (تفکیک شده یا نشده) از گاز مشعل دریافتی از "خریدار" به صورت امانی در اختیار "شرکت نفت" است و "خریدار" مجاز است آن‌ها را به هر کس و به هر قیمتی بفروشد. فروش، قیمت فروش و نحوه‌ی وصول بهای این فرآورده‎ها از شرکت‌های پتروشیمی و امثال آن‌ها بر عهده خود "خریدار" خواهد بود.

تبصره - در مواردی که شرکت نفت در تامین خوراک شرکت‌های پتروشیمی برابر با مقدار مشخص شده در قرارداد فی ما بین، کسری دارد، این شرکت مجاز است تا حسب مورد، در سقف حجم خوراک قرارداد فروش این شرکت با شرکت‌های پتروشیمی، فرآورده‌های استحصالی دریافتی از "خریدار" را به نیابت از وی به فروش برساند.

۴. صورت حساب‌های صادره موضوع این ابلاغیه، بر اساس نرخ ارز رسمی بانک مرکزی و به صورت ریالی خواهد بود.

ماده ۹- قیمت گاز و کارمزد تعیین شده در هر مورد، تا پایان دوره قرارداد معتبر خواهد بود.

ماده ۱۰- قیمت فروش گاز غنی به کارخانه‌های ان‌جی‌ال ۳۲۰۰، ۳۱۰۰، ۲۳۰۰، بیدبلند۲، خارگ و یا سایر کارخانه‌های NGL/ استحصال اتان، بر اساس ابلاغیه‌های مجزایی است که توسط وزیر ابلاغ شده یا خواهد شد.

ماده ۱۱- اشخاصی که قبلا با ایشان قرارداد فروش گاز مشعل منعقد شده نیز می‌توانند به درخواست خود، مشمول ماده‌های ۵، ۶، ۷ و ۹ این شیوه‌نامه شوند.
  
  


دانلود «شیوه‌نامه نحوه داد و ستد شرکت ملی نفت ایران با خریداران گازهای مشعل»

  

 

فايلها
Flare_Gas_Trade_2-222.pdf 427.715 KB شیوه‌نامه نحوه داد و ستد شرکت ملی نفت ایران با خریداران گازهای مشعل
کلمات کليدي
گازهای همراه, مشعل, ابلاغیه, شیوه‌نامه, داد و ستد
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
اصلاح شیوه‌نامه نحوه داد و ستد شرکت ملی نفت با خریداران گازهای مشعل
طرح‎ جمع‎آوری روزانه ۷۶۰ میلیون فوت مکعب گاز در شرق کارون کلید می‎خورد
  • 1397/5/10 چهارشنبه خبر طرح‎ جمع‎آوری روزانه ۷۶۰ میلیون فوت مکعب گاز در شرق کارون کلید می‎خورد
    مدیر سرمایه‎گذاری و کسب‎وکار شرکت ملی نفت ایران از تعریف ۳۰ طرح برای جمع‎آوری گازهای همراه نفت منطقه شرق کارون خبر داد و گفت: با امضای ۲ قرارداد به ارزش ۱,۲ میلیارد دلار در روزهای آینده، این طرح‎ها تعیین‎تکلیف شده و با اجرای آنها در ۲ سال آینده، از سوزاندن روزانه بالغ بر ۷۶۰ میلیون فوت مکعب (معادل ۲۲ میلیون متر مکعب) گاز جلوگیری می‎شود.
لغو ابلاغیه مورخ ۵ مهر ۱۳۹۶ نرخ گاز طبیعی
انعقاد نخستین قرارداد جذب سرمایه در شرکت نفت فلات قاره ایران
ابلاغ نرخ گاز طبیعی واحدهای کوچک مقیاس LNG و CNG مورخ ۵ مهر ۱۳۹۶