1396/9/29 چهارشنبه گفتگو منابع قفل شده در کشور باید از طریق بورس جذب صنعت نفت شود مدیر سرمایه‌گذاری و کسب و کار شرکت ملی نفت ایران در گفتگو با مقاومتی نیوز با تاکید بر اینکه منابع قفل شده در کشور از طریق بازار سرمایه باید جذب صنعت نفت شود، گفت: البته نباید فراموش کرد اگر منابع در پروژه های خوب با زمانبندی مناسب خرج نشود، به بحران بدهی های شرکت نفت می افزاید. (۲۸ آذر ۹۶)

 
اهمیت مدیریت منابع مالی در پروژه های کلان

مصطفوی با تاکید بر اینکه منابع قفل شده در کشور از طریق بازار سرمایه باید جذب صنعت نفت شود، گفت: البته نباید فراموش کرد اگر منابع در پروژه های خوب با زمانبندی مناسب خرج نشود، به بحران بدهی های شرکت نفت می افزاید.
وی با اشاره به اهمیت مدیریت منابع مالی تامین شده در پروژه ها، گفت: قرض گرفتن چه از بانک ها و چه از بازار سرمایه برای شرکتی مثل شرکت ملی نفت ایران راحت است اما آنچه مهم است این است که این منابع در پروژه های خوب و مناسب خرج شود تا بتوان قرض ها را بازپرداخت کرد.
مدیر سرمایه‌گذاری و کسب و کار شرکت ملی نفت ایران با اشاره به بحران بدهی های شرکت ملی نفت در شرایط فعلی، خاطرنشان کرد: اگر مدیرت منابع به درستی صورت نگیرد، زنجیره ای از قصور تعهدات در سیستم مالی کشور شکل می گیرد و بدهی هایی مشابه بدهی های کنونی شرکت ملی نفت به نظام مالی کشور را رقم می زند.
 
بحران بدهی کنونی ناشی از سو مدیریت در پروژه ها
وی با تاکید بر اینکه آسیب شناسی این مسئله ضروری است که اوراق بدهی و در کل منابعی که قبلا جذب شده در کجا و چگونه هزینه شده است، گفت: برای مثال اگر در یک پروژه نیمه تمام است که در آینده نزدیک می توانسته به سوددهی برسد، باید پرسید که چرا تاکنون پروژه تمام نشده و مشکل در کجاست و یا اگر در جای اشتباهی سرمایه گذاری شده است که سودآوری ندارد، باید با تامل بیشتری عمل کرد.
مصطفوی در ادامه با تاکید بر لزوم مدیریت دقیق و صحیح منابع در پروژه های کلان گفت: به هر حال مگا پروژه ها با ریسک های جدی زمان و رسیدن به اهداف و میزان هزینه همراه هستند و نمی توان هیچ وقت انتظار داشت پروژه ها دقیقا همانی شود که روی کاغذ است.
 
لزوم انطباق سطح ریسک سرمایه گذاری با قدرت تحمل ریسک سرمایه گذار
مدیر سرمایه‌گذاری شرکت ملی نفت ایران با اشاره به اهمیت مسئله انطباق سطح ریسک با قدرت تحمل ریسک، گفت: سرمایه گذاران مختلف، قدرت تحمل ریسک متفاوت دارند. مثلا کسی که بنیه مالی ضعیفی دارد، با یک اشتباه می تواند نابود شود و کسی که بنیه اقتصادی قوی دارد می تواند، تحمل یک اشتباه را داشته باشد. قضیه مهم این است که تحمل ریسک پول خرد مردم پایین است.
وی با تاکید بر این نکته که قصد زیر سوال بردن تامین مالی از منابع داخلی را ندارد، گفت: قصد من این بود که توجهتان را به پیچیدگی های مباحث تامین منابع و ریسک های مختلف جلب کنم. ریسک پروژه فقط ریسک میدان نیست و ریسک زمان و هزینه هم وجود دارد.
مصطفوی استفاده منابع در جای غلط و جذب منابع با مشخصه های سرمایه‌گذاری نا متناسب را خطرناک دانست و افزود: این اتفاقی است که امروز صنعت نفت و همچنین نظام بانکی کشور با آن روبرو شده و بحران ساخته است. وقتی یک صنعت توانمند است که بتواند بهترین پروژه ها را در کوتاه ترین زمان با کمترین هزینه و بیشترین استفاده از مزیت های کشور و با کمترین استفاده از منابع عمومی انجام دهد.

کلمات کليدي
گفتگو, مصاحبه, مقاومتی نیوز, 1396, بازار سرمایه, بدهی, تامین مالی
 
امتیاز دهی
 
 

آرشیو
عرضه ۲۰ هزار میلیارد ریال اوراق منفعت نفت از ۲۲ اسفند
آغاز عرضه ۱۰ هزار میلیارد ریال اوراق منفعت در بازار سرمایه
توضیح تکمیلی مدیر سرمایه گذاری و کسب و کار شرکت ملی نفت ایران
فعالیت‎های بالادستی صنعت نفت افزایش می‎یابد
طرح‎ جمع‎آوری روزانه ۷۶۰ میلیون فوت مکعب گاز در شرق کارون کلید می‎خورد
  • 1397/5/10 چهارشنبه خبر طرح‎ جمع‎آوری روزانه ۷۶۰ میلیون فوت مکعب گاز در شرق کارون کلید می‎خورد
    مدیر سرمایه‎گذاری و کسب‎وکار شرکت ملی نفت ایران از تعریف ۳۰ طرح برای جمع‎آوری گازهای همراه نفت منطقه شرق کارون خبر داد و گفت: با امضای ۲ قرارداد به ارزش ۱,۲ میلیارد دلار در روزهای آینده، این طرح‎ها تعیین‎تکلیف شده و با اجرای آنها در ۲ سال آینده، از سوزاندن روزانه بالغ بر ۷۶۰ میلیون فوت مکعب (معادل ۲۲ میلیون متر مکعب) گاز جلوگیری می‎شود.