اطلاعیه عرضه نفت خام در بورس انرژی از ششم آبان ماه اطلاعیه عرضه نفت خام سبک شرکت ملی نفت ایران در رینگ بین‌الملل بورس انرژی منتشر شد. در راستای تحقق بند 13 سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی مبنی بر ایجاد تنوع در روش‌های فروش نفت و مشارکت بخش خصوصی و همچینن اجرای بند (ح) ماده 4 قانون پنج ساله برنامه ششم توسعه کشور، شرکت ملی نفت ایران در نظر دارد در ساعت 14 روز ششم آبان‌ماه سال جاری اقدام به عرضه یک میلیون بشکه نفت خام سبک در رینگ بین‌الملل بورس انرژی ایران به قیمت پایه هر بشکه ۷۹.۱۵ دلار کند.
 
بر این اساس، فروش به صورت 20 درصد ریالی و 80 درصد ارزی خواهد بود که تسویه بخش ریالی (بر اساس نرخ تسعیر سنا) بصورت نقدی قبل از تحویل محموله و تسویه بخش ارزی به صورت اعتباری، با ارائه ضمانت‌نامه بانکی تعهد پرداخت ریالی معتبر از بانک‌های مورد قبول شرکت ملی نفت ایران، پس از تحویل محموله صورت می‌گیرد. خریدار باید بخش ارزی را ظرف مدت زمان مشخص شده بعد از بارگیری، به ترتیب مورد تائید شرکت ملی نفت که در اطلاعیه عرضه اعلام خواهد شد، واریز و تسویه کند.
   
متقاضیان خرید جهت شرکت در معامله، بایستی 10 درصد ارزش سفارش را به صورت ریالی به میزان پیش پرداخت قبل از عرضه به حساب اعلامی شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه واریز نمایند که در صورت انجام معامله بخشی از 20 درصد ریالی محسوب خواهد شد. تحویل نفت‌خام به خریداران در محموله‌های حداقل 5 هزار تنی (معادل حدود 35 هزار بشکه استاندارد) قابل انجام است و خریداران می‌توانند با تجمیع قراردادهای خرید، نسبت به خرید محموله‌های بزرگتر اقدام کنند.
 
خریداران بر اساس قیمت پایه اعلامی شرکت ملی نفت ایران که بر اساس قیمت‌های معاملاتی مدیریت امور بین‌الملل این شرکت خواهد بود، بر روی قیمت نفت‌خام رقابت می‌کنند که انتظار می‌رود ایجاد چنین فضای رقابتی منجر به کشف قیمت مناسب و شفاف شود.
 
عرضه نفت در بورس انرژی از 6 آبان ماه آغاز می‌شود و تا 13 آبان ادامه دارد.
 
 
 
دریافت فرم اطلاعیه عرضه نفت خام در بورس انرژی
 
 
  

 
فايلها
crude oil supply information.pdf 129.318 KB
کلمات کليدي
نفت خام, بورس انرژی, اطلاعیه عرضه, دانلود, فروش نفت
 
امتیاز دهی
 
 

آرشیو
فایل‌های نشست معرفی فرصت‌ها و چارچوب سرمایه‌گذاری
نشست معرفی فرصت‌ها و چارچوب سرمایه‌گذاری
عرضه میعانات گازی پارس جنوبی در رینگ داخلی بورس انرژی
واگذاری مسئولیت فروش‌های داخلی
بیانیه ثبت اوراق منفعت ۲۰ هزار میلیارد ریالی صبا اروند