Exmar Caribbean FLNG
Exmar Caribbean FLNG
1396/8/10 چهارشنبه خبر امضای نخستین قرارداد فروش گاز جهت تولید گاز مایع شده (LNG) نخستین قرارداد فروش گاز طبیعی جهت تولید گاز مایع‌شده (LNG) صادراتی، مابین شرکت ملی نفت ایران و شرکت IFLNG (تحت مالکیت شرکت پالایش گاز خارگ و شرکت نروژی Hemla) امضا شد.

این شرکت با استفاده از شناور Carribean FLNG که متعلق به شرکت بلژیکی Exmar بوده و تحت قرارداد اجاره در اختیار شرکت IFLNG به عنوان نماینده انحصاری شرکت Exmar قرار می گیرد، توانایی تولید ۵۰۰ هزار تن LNG در سال را دارد.

در این راستا شرکت ملی نفت ایران و شرکت IFLNG طی سه ماه اقدامات لازم جهت نافذ شدن این قرارداد بیست ساله فروش گاز طبیعی را انجام داده و با اجرایی شدن آن، شناور Carribean FLNG از اواسط سال ۱۳۹۷ در بندر خدماتی پارس مستقر شده و پس از طی مراحل راه اندازی، آمادگی دریافت روزانه حدود ۲.۳ (دو و سه دهم) میلیون مترمکعب در روز گاز طبیعی از پالایشگاه هفتم گازی پارس جنوبی را داشته باشد.

شناور Carribean FLNG که مراحل تست آن در کشور چین به اتمام رسیده است، دومین شناور ساخته شده در جهان با قابلیت تولید گاز مایع شده در دریا است. 
 
اضافه می‌شود، در تاریخ ۵ مهر ۱۳۹۶ بیژن زنگنه، وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران، نرخ گاز طبیعی برای فروش به واحدهای کوچک‌مقیاس تولید گاز مایع‌شده (LNG) و نیز واحدهای فشرده‌سازی گاز طبیعی با هدف صادرات را ابلاغ کرد که امضای این قرارداد مبتنی بر آن ابلاغیه و در راستای توسعه سبد صادراتی انرژی کشور بوده که در عمل سریعترین گام موثر برای حضور ایران در بازار جهانی LNG است.

کلمات کليدي
LNG, Caribbean FLNG, Exmar, IFLNG, صادرات گاز, گاز طبیعی, گاز طبیعی مایع شده
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
ابلاغ نرخ گاز طبیعی واحدهای کوچک مقیاس LNG و CNG مورخ ۵ مهر ۱۳۹۶
صادرات گاز ایران به عراق آغاز شد
صدور اولین موافقت اصولی اولیه و تمدید مهلت فراخوان
علی امیرانی، سرپرست مدیریت صادرات گاز ایران شد
اطلاعات و فرم‌های فراخوان عمومی شناسایی متقاضیان واجد شرایط خرید گاز طبیعی