1396/12/28 دوشنبه خبر امضای قرارداد توسعه میدان‌های سپهر و جفیر قرارداد توسعه میدان‌های سپهر و جفیر بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت گسترش انرژی پاسارگاد شامگاه یکشنبه (۲۷ اسفند 1396) با حضور بیژن زنگنه وزیر نفت، امضا شد.


 

قرارداد توسعه یکپارچه میدان‎های نفتی جفیر و سپهر، شامگاه امروز (یکشنبه، ۲۷ اسفندماه) بین علی کاردر مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و مهدی میرمعزی مدیرعامل شرکت گسترش انرژی پاسارگاد امضا شد تا به این ترتیب برای نخستین بار یک شرکت اکتشاف و تولید ایرانی به عنوان پیمانکار اصلی در قراردادهای جدید نفتی ایفای نقش کند.

این قرارداد برای یک دوره ۲۰ ساله امضا شده و هدف از آن دستیابی به تولید روزانه حداکثر ۱۱۰ هزار بشکه نفت و تولید تجمعی حدود ۵۱۲ میلیون بشکه در ۲۰ سال است که هزینه‌های سرمایه‌ای مستقیم آن معادل ۲ میلیارد و ۴۲۷ میلیون دلار و هزینه‌های غیرمستقیم معادل ۴۱۳ میلیون دلار برآورد شده است.

مهم‌ترین بخش‌های شرح کار این قرارداد شامل مطالعه و تهیه سناریوی توسعه بهینه میدان، تعمیر چاه‌های موجود، نصب پمپ‎های درون‌چاهی، حفاری چاه‎های عمودی و افقی در لایه‌های مخزنی فهلیان و ایلام (در مجموع ۱۲۶ چاه) و چهار چاه پساب، انجام عملیات شکافت، تزریق آب و گاز به منظور بهبود ضریب بازیافت این میدان‌ها و ساخت خطوط جمع‌آوری و انتقال نفت و خطوط انتقال برق عنوان شده است.

با اجرای کامل این طرح، ضمن افزایش ظرفیت تولید نفت خام کشور در منطقه غرب کارون، زمینه‌های اشتغال گسترده در استان خوزستان ایجاد شده و بازار کار مناسبی به ویژه به منظور ایجاد و توسعه کارگاه‌های تعمیر و بازسازی پمپ‌های ESP و سایر تجهیزات مربوط به وجود خواهد آمد.

انتظار می‌رود شرکت گسترش انرژی پاسارگاد با مدیریت مناسب پروژه و همکاری با شرکت‎های اکتشاف و تولید و شرکت‎های سازنده‌ تجهیزات بین‌المللی، زمینه جذب سرمایه و فناوری‌های لازم در بخش‎های افزایش ضریب بازیافت، شیوه‌های نوین حفاری و همچنین دیگر بخش‎های ذی‌ربط را ایجاد و در مسیر تحقق آن تلاش کند.

پیش از این در بهمن ماه سال گذشته، تفاهم‌نامه مطالعاتی میدان‌های سپهر و جفیر مابین شرکت ملی نفت ایران و گسترش انرژی پاسارگاد امضا شده بود که پس از دریافت نتایج مطالعات و الگوی فنی و مالی این شرکت و انجام بررسی‌های لازم در بخش‌های مختلف شرکت ملی نفت، این پیشنهاد مورد تایید قرار گرفت و مذاکرات قراردادی بر اساس الگوی جدید قراردادهای نفتی با این شرکت آغاز و پس از یک دوره مذاکرات فشرده نهایی شد.

میدان‌های سپهر و جفیر در سال ۱۹۷۶ میلادی با حفر چاه شماره یک جفیر کشف شدند. این میدان‌ها در بخش شمال شرقی حوزه رسوبی دشت آبادان و در ۶۰ کیلومتری جنوب غربی اهواز قرار دارند. در نیمه دوم امسال، با مطالعات و بررسی‌های انجام شده از سوی مدیریت‎های ذی‌ربط شرکت ملی نفت ایران و شرکت‎های تابع، ارتباط ساختاری مخازن این میدان‌ها و لزوم توسعه یکپارچه آنها به منظور حداکثر کردن ثروت ملی به اثبات رسید.

کلمات کليدي
قرارداد توسعه, میادین نفتی, سپهر, جفیر, خبر
 
امتیاز دهی
 
 

بیشتر
شرح کار قراردادهای جدید نفتی
قرارداد توسعه دو میدان مشترک آبان و پایدار غرب امضا شد
خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
Guest (niocguest)


اجرا با : پورتال سازمانی سیگما